AFAD Deprem Haritası Talepleri Değiştirebilir

AFAD deprem haritası sorgulamaları internet üzerinden vatandaşın kullanımına sunuldu. Kamusal erişimin veri, bilgi ve yoruma ulaşabilmesinin tüm satın alma, kiralama, yık-yap işlemleri, geliştirme aşamaları ve yer seçimlerini doğrudan etkileyeceğine değinen Tuvimer Strateji ve İş Geliştirme Direktörü Ömer Türkoğlu konuyla ilgili görüşlerini Emlakjet’e aktardı.

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) tarafından geçtiğimiz günlerde güncellendiği açıklanan deprem haritası https://tdth.afad.gov.tr sitesi üzerinden vatandaşların interaktif sorgulamalarına açıldı. Yayına girdiği andan itibaren büyük bir ilgiyle karşılaşan sistem kısa sürede kilitlense de sorun aşıldı ve sorgulamaların tekrar yapılmasına olanak tanındı. AFAD’ın bu hamlesinin yaratacağı etkiyi Emlakjet’ten Nihal Yuvacan’a değerlendiren Tuvimer Strateji ve İş Geliştirme Direktörü Ömer Türkoğlu; “Son kullanıcının ihtiyacı farketmesi ve farkındalık oluşması talebin sektörü yönlendirerek daha güvenli yaşam alanlarına doğru ivmesinin artmasına neden olabilir” dedi.

TÜM RİSK PARAMETRELERİ MODELLENEREK DEVAM EDİLMELİ 

İnceleme ve sorguların yaygınlaşması ile zemin kaynaklı risklerin yapı kaynaklı risklere yönelebileceğini söyleyen Türkoğlu, daha güvenli yaşam alanlarına geçiş için sürecin tabandan ve kitlesel olarak desteklenmesi gerektiğini vurguladı. Özellikle kentsel risk parametrelerinden birinin deprem olduğunu sözlerine ekleyen Ömer Türkoğlu, “Bu alandaki sayısız risk parametresini de aynı bu çalışma gibi önceliklendirerek modellemek ve nihai olarak bütüncül bir sentez değerlendirmeyi hedeflemek gerektiğini bir şehir plancısı olarak belirtmek isterim”

“AFAD’ın hizmete açtığı sistem özellikle dijitalleşen kamu birimlerinin, kurumlar-kuruluşlar arası geliştirilebilecek ortak projelerin ulaşabileceği yerler hakkında yeni ve yüksek hedefler koymak adına profesyonelleri/yöneticileri cesaretlendirmesi gerekiyor. Şüphesiz daha önce derecelendirme sistemi üzerinde kurgulanmış olan haritayla kıyaslandığında çok daha detaylı ve çok daha sağlıklı bir çalışma görebiliyoruz.”

“Tabii ki sistem üzerinden deprem riski öğrenmek yeterli değil. Risk ölçülerek bize sunulduğuna göre, yönetilebilir girdilerden oluşmaktadır. Bu kapsamda sorguladığımız alanda gerçekleştirilecek üretimlerin ve kullanılmış/kullanılacak teknik ve teknolojilerin detaylı bir şekilde incelenmesi gerekmektedir.”

EN YÜKSEK RİSK SAHİL ŞERİDİNDE

Yeni hesaplama yönteminde zemin durumunun da dahil edildiğini ve bu durumun Avrupa yakasındaki zemin yapısı ile örtüştüğünü ve yüksek güvenilirlikte hizmet sunulduğunu bir uzman olarak söylemenin mümkün olduğunu belirten Tuvimer Strateji ve İş Geliştirme Direktörü Ömer Türkoğlı,”İstanbul’daki duruma yönelik olarak değerlendirme yapıldığında aslında risk durumunun İstanbul Marmara sahil şeridinden içeriye doğru azalarak devam ediyor. Özellikle Avrupa Yakası ilçelerinde (Fatih – Büyükçekmece arası) en yoğun yapılaşmaların görüldüğü sahil şeridinde risk düzeyinin en yüksek seviyelere ulaştığını gözlemleyebiliyoruz.”

KARAR VERİRKEN HEM ZEMİN HEM YAPI DİKKATE ALINMALI

Kentsel dönüşüm konusunda rant kaygısı, gelir ve kazanç odaklı yaklaşımlar ve bilgi kirlilikleri/spekülasyonlar nedeni ile halkın dahi önceliklerini kaybetmesi, sürecin önünde ciddi tıkanıklıklar oluşturduğunu söyleyen Türkoğlu, “Algı ve farkındalığın can ve mal güvenliğine tekrar yönelmesine katkı sağlayacağını düşündüğümüz bu tarz bilgilere erişebilirliğin artması ile daha hızlı bir dönüşüm sürecinin planlanarak yönetilebileceğini öngörmekteyiz. Bu konuda zemin tek başına veya bina tek başına bir şey ifade etmez. Risk faktörleri çok fazla, o nedenle yer seçimlerinde güvenliği sadece zemine odaklamamak gerekir.”

“Zemini çok sağlam bir bölgede sıkıntılı bir yapı da sizin için aynı, belkide daha fazla risk teşkil edebilir. Bırakın riskli bir zemine güvenli bir yaşam alanı inşaa etmeyi, uygun teknoloji ile suyun içine, hatta altına bile güvenli olarak yapılaşmak söz konusu olabilmektedir. Bu nedenle İnsanlarımızın karar verirken hem zemini, hem yapıyı hem de çevreyi iyi bir şekilde incelemesini öneririm.”

Bunları da sevebilirsiniz