Edirne’deki Adalet Kasrı Müzeye Dönüştürülecek

Mimar Sinan tarafından 456 yıl önce Kanuni Sultan Süleyman’ın emriyle yaptırılan Adalet Kasrı’yla ilgili yeni kararlar alındı. Tarihi Kırkpınar Güreşleri’nin yapıldığı Sarayiçi’nde bulunan Adalet Kasrı müzeye dönüştürülecek.

Edirne Valisi Cemil Paşa tarafından 1874 Osmanlı-Rus Savaşı esnasında cephane olarak kullanılan ve Rusların eline geçmesini engellemek amacıyla havaya uçurulan Saray-ı Cedide-i Amire’nin (Yeni Saray) ayakta kalan tek yapısı Adalet Kasrı olmuştur. Kanuni Sultan Süleyman tarafından Mimar Sinan’a yaptırılan Osmanlı Dönemi’nin adalet figürlerinin sergilendiği müze olarak işlev kazandırılacak. Türkiye’de biri Edirne Sarayı’nda diğeri ise Topkapı Sarayı’nda bulunan iki adet adalet kasrı bulunuyor.

Adalet Kasrı - ADR Türkiye - Edirne
Tunca Nehri tarafından çevrelenen Adalet Kasrı’nın ADR Türkiye sisteminden görüntüsü

Konuyla ilgili olarak açıklamalarda bulunan Edirne Kültür ve Turizm Müdürü Ahmet Hacıoğlu bakanlığın söz konusu yerin müze olması için çalışmalarını sürdürdüğünü belirtti. Saray-ı Cedide-i Amire’nin tamamen ören yeri statüsüne kavuşturulacağını ve kasrın da ören yeri içerisinde bulunacağını söyleyen Hacıoğlu, ören yeri statüsü ile müze çalışmalarını bu sene içerisinde tamamlanmasını planladıklarını dile getirdi.

Sarayiçi’nde bulunan yapı Tunca Nehri tarafından çevreleniyor. Yüksek yapısı ile göze çarpan eser kesme taş ve 3 katlı yüksekliğiyle dikkat çekiyor. İlk katı şerbethane olan yapının ikinci katında divan katipleri, son katında divan heyeti toplanırdı. Halkın divana sunacağı dilekçelerini bıraktığı “seng-i arz” ve idam cezasına çarptırılanların başlarının sergilendiği “seng-i ibret” taşları bulunan yapının önünde bunları simgeler taşlar günümüzde de yer alıyor.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın