Adalar İlçesinde İmar Planı Tartışması

Adalar için hazırlanan imar planı kriz çıkardı. İstanbulluların sıklıkla tercih ettiği Adalar her zaman şehrin keşmekeşinden uzak sığınılacak bir liman olarak görülmüştür. Yaz aylarının başlamasıyla yaşanan sorunlara bir de imar planı sorunu eklendi. Adalar sakinleri yeni imar planının betonlaşmanın önünü açacağını ve doğal yaşamın tehdit altında kaldığını söylese de Adalar Belediyesi 1/1000 Ölçekli Koruma Amaçlı Uygulama İmar Planının sonuna geldi.

1/1000 Ölçekli Koruma Amaçlı Uygulama İmar Planı ile ilgili tartışmalar alevleniyor. Yıl sonunda askıya çıkartılması beklenen planın ayrıntıları kamuoyuna sızdıkça itirazların dozajı da arttı. İtirazların başında ise Adaların söz konusu imar planı ile ticarileşeceği ve ormanlık alanların yapılaşmaya açılacağı iddia ediliyor.

Habertürk Gazetesi’nden Esra Boğazlıyan’ın haberine göre; Adalar halkı planın yaratacağı tehlikelere karşı endişe duyuyor. İBB meclisinden geçen ve son olarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Koruma Kurulu’nun onayına sunulan plan için yapılan eleştirilerde Adalar’ın tamamen eğlence ve rekreasyon alanı olarak değerlendirildiği söyleniyor.

“NÜFUSUN ARTMA TEHLİKESİ”

Adaların yaşam alanı olmaktan çok eğlence alanı olarak tanımlanmasına ada sakinlerinin genel bir itirazı bulunuyor. 500 metrekare ve üstü yerler için pansiyon ruhsatı alma, özel mülkiyetleri imara açma, 2. ve 3. sit alanlarının eğlence ve rekreasyon alanı ilan edildiği vurgulanıyor.

Planın ayrıntılarını, İBB Meclisi’ndeki komisyon raporlarından edindik. Ulaşım, sağlık gibi yatırımlar yok. Ambulans getirmek için yıllarca eylemler yaptık. Nihayet Heybeliada’ya ve Büyükada’ya geldi. Burgazada ve Kınalı’da yok. Çok ciddi altyapı sorunları var. Kendi içinde bile sorunlarını çözemiyor. Şu anda 14 bin nüfusu var, bu planla birlikte 72 bin nüfus öngörülüyor. Büyükada’nın 44 bin, Heybeli’nin 28 bin nüfusa çıkması planlanıyor. Bu plan bodrum katlara iskân vermeyi, zemin katlara dubleks izni getiriyor, yerleşime açmayı öngörüyor. 2000 metrekare üzerindeki parsellerde 2. bina, 4000 metrekare üzerindeki parsellerde ise 3., 4. bina fırsatı veriliyor, böylece betonlaşma artacak”

“HALKIN BİR KISMI KORUMACI PLAN OLDUĞU İÇİN KARŞI ÇIKIYOR”

Eleştirilere cevap veren Adalar Belediye Başkanı Atilla Aytaç ise söz konusu yorumları değerli bulduğunu belirterek bir çok yanlış bilginin ortalıkta gezdiğini söyledi. Aytaç Adalar’da 2B orman arazisinin olmadığını ve doğal SİT alanlarında yapılaşma yasağı bulunduğunun altını çiziyor.

Doğal SİT alanlarının yeniden değerlendirmeye alınacağına dair Çevre Bakanlığı tarafından yapılan açıklamalar karşısında kendilerinin de endişe duyduğunu belirten Aytaç, ancak planda böyle bir ibare bulunmadığını dile getirdi. 1/5000’lik planda istenilen her yere pansiyon yapılabildiğini söyleyen Atilla Aytaç bu tehlikeyi sezdiklerini ve 1000 metrekarenin altına pansiyon yapılamaz hükmü getirdiklerini söyledi. Bu görüşün İBB tarafından 500 metrekareye indirildiğini belirten Adalar Belediye Başkanı pansiyon konusunda kendilerinin de şikayetçi olduğunu söyledi.

Bu planda 2000 metrekareden sonra yüzde 10 emsal artışı var. Yani korumacı bir plan. Fazla bir yoğunluk söz konusu değil. Azami yükseklik 6.50 yani 2 kat. 1. bodrum katı iskân edilebilir fakat ayrı bir bağımsız bölüm olamaz. Bu, kısıtlayıcı hüküm, genişletici değil. 2000 metrekareye 200 metrekare imar yapılabiliyor. Adalar’daki halkın bir kısmı da bu plana korumacı olduğundan karşı. Yani eskisi gibi 12.50, 15.50 yükseklikleri olmayacağı için karşı çıkıyorlar. İBB’den oybirliğiyle geçti. 8 aydır Koruma Kurulu’nda inceleniyor. Hiçbir plan mükemmel değildir ama bu plan korumacı bir plandır”

HABERİN TAMAMI İÇİN TIKLAYINIZ

Bunları da sevebilirsiniz