600 Milyon Dolarlık İpek Yolu Açılıyor!

Bakü-Tiflis-Kars arasında uzayacak olan yeni demiryolu hattının sonuna gelindi. Demir İpek Yolu olarak adlandırılan projenin Türkiye’ye maliyeti 600 milyon USD.

Bakü’den başlayarak Tiflis ve son olarak Kars’a ulaşacak olan demiryolu hattı bu yaz faaliyete geçecek. Çin ile Avrupa arasında köprü konumunu alacak olan Türkiye’de hattın 79 kilometrelik kısmı bulunuyor. Bakü-Tiflis-Kars (BTK) Demiryolu Hattı projesiyle Çin’den Avrupa ülkelerine 45-60 günde ulaşan taşıma süresi 12-15 güne düşecek.

Kaynak: AA
Kaynak: AA

Türkiye ile Gürcistan, Azerbaycan, Orta Asya Türk Cumhuriyetleri, Pekin ve Londra arasında kesintisiz bir ulaşım sağlanacak. 2004 yılında yapımına karar verilen BTK hattı sona erdiğinde Türkmenistan’ı Türkmenbaşı Limanı, Kazakistan’ı da Aktau Limanı üzerinden tren ferileri ile Bakü’ye ulaştıracak. Demiryolu Kars’tan Bakü’ye kadar tek hat Bakü’den Kazakistan ve Türkmenistan üzerinden Çin’e doğru 2 hat üzerinden gidilebilecek

1 MİLYON YOLCU, 6.5 MİLYON TON

AB ülkelerine gönderilen yüklerin yeni demiryolu hattı ile geçişinin sağlanması zaman açısından büyük avatajlar sağlamaktadır. Hattın işletmeye çıkmasıyla 1 milyon yolcu ve 6.5 milyon ton yük taşıma kapasitesine sahip olması bekleniyor. Rakamlar 2034 yılında ise 3 milyon yolcu, 17 milyon ton yük taşıma kapasitesine ulaşacak.

HABERİN TAMAMI İÇİN TIKLAYINIZ

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın