3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli’ne Dair Tüm Detaylar!

İstanbul trafiğini rahatlatmak amacıyla hayata geçirilen projelerin ardı arkası kesilmiyor. İstanbul’da İncirli E-5 aksında başlayacak olan 3 katlı Büyük İstanbul Tüneli Anadolu Yakası’nda Söğütlüçeşme’ye kadar uzanacak. Büyük İstanbul tüneli güzergahı ikinci ayağı ise Hasdal’dan başlayarak Anadolu Yakası’nda Çamlık kavşağına bağlanacak.

Marmaray, Avrasya Tüneli ve son olarak da 3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli ihalesi… Hepsi İstanbul trafiğini azaltabilmek için hayata geçirilen/geçirilecek olan projeler. 3 Katlı Büyük istanbul Tüneli projesi ve ihalesini kazanan Yüksel Proje Uluslararası A.Ş çalışmalarına başlıyor. Yüklenici firma karada ve denizde derin sondaj çalışmaları yaparak zemin etütüne başlayacak.

3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli
istanbul Boğazı Tünel Projesi

Mühendislik projelerinin tamamlanmasından sonra boğazı suyun altından geçecek tünelin içerisinde hem demiryolu hem karayolu bulunacak. Ortadan geliş-gidiş demiryolu, alt ve üstte ise araç geçişine uygun iki şeritli yol olacak.

3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli – İncirli/Söğütlüçeşme

Yapımından sonra dünyada bir ilk konumuna gelecek olan tünel büyüklüğü ve kapsamıyla dikkat çekiyor. Tünel TEM Otoyolu, Kuzey Marmara Otoyolu, E-5 Karayoluyla entegre edilecek. Bunlara ilave olarak da 9 metro hattıyla güçlendirilecek. Tünelin yapıma başlandıktan 5 sene sonra bitirilmesi planlanıyor. Yap-İşlet-Devret modeliyle gerçekleştirilecek olan tünel İncirli’den Söğütlüçeşme’ye 14 istasyondan oluşacak metro ile 40 dakikada ulaşım sağlanacak. Bu hat yaklaşık olarak 31 kilometre uzunluğunda olacak.

Hasdal-Çamlık Güzergahı

3 katlı tünel ne zaman bitecek henüz bilinmese de tünelin ikinci hattı ise Hasdal Kavşağından başlayarak Anadolu Yakası’ndaki Çamlık kavşağına bağlanarak 2×2 şeritli karayolu sistemi oluşturulacak. TEM otoyolundan başlayacak olan ikinci hat 14 dakikada geçilebilecek. Hattan günde 6.5 milyon kişinin faydalanması bekleniyor.

4 FİRMA TEKLİF VERMİŞTİ

Proje ihalesinde 87,96 puan alan Tecnimont Civil Construction SPA 20 milyon 500 bin lira, 91,27 puan alan Italfer SPA-Sintagma Srl İş Ortaklığı 24 milyon 760 bin lira, 92,09 puan alan Arcadis-Prota Mühendislik Proje Danışmanlık Hizmetleri AŞ İş Ortaklığı 32 milyon 950 bin lira ve 100 puan alan Yüksel Proje Uluslararası AŞ 28 milyon 835 bin lira teklif vermişti.

HABERİN TAMAMI İÇİN TIKLAYINIZ

Bunları da sevebilirsiniz

3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli’ne Dair Tüm Detaylar!” için bir yorum

Bir cevap yazın