3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli İlk Olacak!

İstanbul trafiğinden büyük yük alması öngörülen 3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli ile her açıdan ilklerin yaşanacağı bir proje olacak. Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan 3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli ile ilgili çarpıcı bilgiler verdi.

3 KATLI BÜYÜK İSTANBUL TÜNELİ’NDE YİD MODELİ OLACAK

3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli‘nin sondaj çalışmalarının yapıldığını söyleyen Bakan Arslan etüt çalışmalarının devam ettiğini belirtti. Mühendislik çalışmalarıyla bağlantılı olarak devam eden projenin yap işlet devret (YİD) modeliyle ihale edileceğini sözlerine ekleyen Bakan Arslan, 3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli çalışmalarının bu açıdan bir ilk olduğunu söyledi. Raylı sistemlerde YİD modelinin kolay olmadığını ve karayolu ile birlikte olacağı için bu sistemin uygulanabilir bir konuma geldiğini söyledi.

Raylı sistem yatırımlarının çok pahalı olduğuna işaret eden Bakan Arslan, şöyle konuştu:

“Ancak uzunca bir süre kullanılacak ömre sahip. Bu da çok yap-işlet-devret modeline uymuyor. Ülke olarak biz, başlangıçta pahalı olan bu yatırımı yapıyoruz ancak 100 yıl boyunca kullanılacağı için de uzun vadede ekonomik oluyor. Fakat YİD’de finanse edilebilirliğini düşündüğünüz de 15-20 yılı geçince finanse edilebilir olmuyor ama karayolu geçişini de içinde barındırdığı için ikisi birlikte YİD modeline uygun hale gelecek. Bunu da mühendislik çalışmalarımız sonucunda kararlaştıracağız.”

Bunları da sevebilirsiniz