2B Araziler ile İlgili Flaş Gelişme! Başvuru…

2B Orman Arazileri adıyla kamuoyunda anılan ve orman vasfını yitirmiş araziler ile ilgili önemli gelişmeler yaşanıyor. Resmi Gazete’de yayınlanan bilgiye göre 2B araziler için başvurular 7 Mart tarihine kadar uzatıldı. Peki, 2B arazisi almak mantıklı mı? 2b arazi satışı nasıl gerçekleşir? 2B arazi fiyatları ne kadar? 2B arazisi nasıl alınır? 2B arazileri sorgulama nasıl yapılır? İşte 2B arazileri son durum 2017 hakkında tüm bilgiler…

2B arazi satışı sektörde her zaman merak konusu olan konuların başında gelmektedir. Resmi gazetede yer alan bilgiye göre orman vasfını yitirmiş arazilerle ilgili olarak başvuru ve ödeme süreleri 6 aylığına uzatıldı. Bakanlar Kurulu’nda alınan karar bugün yayınlandı.

2B alanlarındaki taşınmazların satışına ilişkin süresinde başvurmayanlara, kendilerine yapılan tebligatta belirtilen bedeli süresi içinde ödemeyenlere ve taksitli satışlarda sözleşmesinde belirtilen taksitlerden ikiden fazlasını vadesinde yatırmayanlara verilen başvuru ve ödeme sürelerinin 6 ay daha uzatılmasına karar verildi.

Farklı statüde bulunan tarım arazilerinin başvurusu ise 7 Eylül 2018 tarihine uzatıldı. Yine Bakanlar Kurulu kararına göre tarım arazilerinin satışına ilişkin olarak süresi içinde başvurmayanlara verilen başvuru süresi, bir yıl uzatıldı. Buna göre 26 Nisan 2015 tarihinden sonra yapılan mücavir alan sınırları dışına çıkarılan yerler için 7 Eylül 2018 tarihine kadar müracaat edilebilecek.

2B Orman Arazileri Gösteren Harita
2B Orman Arazileri Gösteren Harita

2B ARAZİ BAŞVURUSU İÇİN NELER GEREKİYOR

Nüfus cüzdanının fotokopisi,

Başvuru dilekçesi,

Başvuru bedeli makbuzu,

Tüzel kişiler için ise yetki belgesi,

Bunun dışında mirasçılardan da veraset ilamı.

2B arazisi ödeme planı nasıl olacak?

2B arazilerinde satış bedeli, 3 aylık sürenin bittiği günden ödeme yapılacağı güne kadar geçecek süre için Türkiye İstatistik Kurumu’nun aylık tüketici fiyatları endeksi toplamında artırılarak hesaplanacak.

Vade farkı, 2/B arazisine talip olup peşinatı ödemeyenlere de uygulanacak.

2B ARAZİSİNE KİMLER BAŞVURABİLİR?

2B arazisi satın almış ancak taksitinin 2 tanesini aksatanlar,

2/B arazisine başvurmuş ancak 3 ay içinde peşinatını yatırmamış olanlar

2/B arazisinde ikamet ettiği halde satın alma talebinde bulunmayan kişiler başvuruda bulunabiliyor.

Kullandığı hazineye ait tarım arazilerini satın almak isteyenler de başvuruda bulunmak zorunda.

Ayrıca, 26 Nisan 2015 tarihinden sonra yapılan mücavir alan sınırları dışına çıkarılan yerler için de başvuru yapılabiliyor.

2B arazisi için nereye başvuruluyor?

2B arazileri için başvurular defterdarlık ve mal müdürlüklerine yapılabiliyor.

145 bin kişi başvuruda bulunmadı

Torba kanunla 2B ve tarım arazilerinde hak sahibi 300 binin üzerindeki vatandaşa yeni bir şans daha tanındı. Tasarı bu hafta Meclis’te görüşülecek. Maliye Bakanlığı Milli Emlak Genel Müdürlüğü yetkililerinin verdikleri bilgiye göre, 145 bin 512 kişi hiç başvuruda bulunmadı, kendilerine tebligat yapıldığı ve üç aylık süre verildiği hâlde bedelini peşin veya taksitli olarak ödemeyenlerin sayısı ise 60 bin kişi bulunuyor.

 

7 milyar TL’lik satış yapıldı

Kamuoyunda 2B olarak bilinen arazilerin satışından 7 milyar liralık gelir elde edildi. Kanunun çıkmasının ardından 2013’te uygulamaya konulan 2B kapsamında 514 bin 383 hak sahibine 388 bin 663 adet taşınmaz satüdı. 2B taşınmazları en fazla Antalya, Balıkesir, İstanbul, Mersin, Muğla ve Sakarya’da bulunuyordu. En fazla satış ise Antalya’da gerçekleştirildi.

 

 

Bunları da sevebilirsiniz

2B Araziler ile İlgili Flaş Gelişme! Başvuru…” için bir yorum

Yorumlar kapatıldı.