2018 Emlak Vergisi Neleri Değiştiriyor?

2018 Emlak vergisinde yapılacak değişikliler sonrası vatandaşların kafasındaki soru işaretlerini giderebilmek adına Dünya Gazetesi köşe yazarı Bumin Doğrusöz ‘Vergide Neler Değişiyor?’ adıyla bir yazı kaleme aldı. Deneyimli gazeteci internetten emlak vergisi ödeme sistemi, emlak vergisi borç sorgulama ve 2018 emlak vergisi ödeme zamanı gibi konular bir yana işin özüne dair tüm merak edilenleri cevapladı. İşte o yazı…

Maliye Bakanlığı’nın vergi kanunları ile ilgili çeşitli değişiklikler yapmak istediğini bir süredir kamuoyu tarafından bilindiğini söyleyen Doğrusöz, en sonunda çalışmaların ilk bölümünün evvelsi gün meclise sunulduğunu hatırlatıyor.

İŞTE EMLAK VERGİSİ’NDE YAŞANAN DEĞİŞİKLİKLER

Bu gün yazı günüm olmamakla birlikte, ben de bu değişikliklerin ekonomik yaşamı yakından etkileyecek olanlarını hemen aktarayım istedim.

Pek çok madde ile Bakanlar Kurulu’na ve Maliye Bakanlığı’na verilen yetkiler artırılıyor. Bu yetki artırımları ile nasıl düzenlemeler geleceğini ise zaman gösterecek.

En önemli düzenleme emlâk vergisinde. Bilindiği gibi 2018’de uygulanmak üzere pek çok mahalde arsa ve arazi değerleri fahiş derecede arttırılmıştı. Bu artırımların 2017’de uygulanan değerlerin yüzde 50’yi aştığı yerlerde, arsa ve arazi birim değerleri yüzde 50 arttırılmış olarak kabul edilecek. 2018’i izleyen yıllarda da artışlar, bu yüzde 50 sınırı ile oluşan değer esas alınarak -yeniden değerleme oranının yarısı oranında- yapılacak.

EMLAK VERGİSİ MÜKELLEFLERE RAHATLAMA GETİRECEK

Bu düzenlemenin emlâk vergisi mükelleflerine bir rahatlama getireceği açıktır. Bu artış sınırı, emlak vergisi değerini esas alan diğer vergi ve harçlar açısından da geçerli olacak. Bu düzenlemenin açılmış davalara etkisini ise bir başka yazıda ele alacağım.

Vergi Usul Kanunu’nda da önemli değişiklikler var. Özellikle tebligat konusunda önemli değişiklikler geliyor. Artık MERNİS’de kayıtlı adresler de mükellefin bilinen adresi olacak ve oraya da tebligat zorunluluğu getiriliyor. Mahkeme dilekçelerinde ve vergi dairelerine verilecek işi bırakma bildirimlerinde yazılı adresler de geçerli adres olmaktan çıkıyor.

Bunları da sevebilirsiniz