2017 Konut Fiyatları Yılı Nasıl Tamamlayacak?

Türkiye’deki gayrimenkul sektörü öncüleri 2017 yılının ikinci yarısını yorumladı. Hürriyet Emlak verilerine göre; Türkiye’de satılık konut fiyatları 2017 yılında yüzde 14’lük bir artış yaşarken bu rakam kiralık konut fiyatlarında ise yüzde 7’lik bir düşüş olarak gözlendi. Gaziosmanpaşa, Bakırköy, Beykoz ve Silivri yatırım açısından konut fiyat artışının en fazla yaşandığı ilçeler olarak dikkat çekiyor.

Yine, rakamlara Türkiye genelinde bakıldığında Bursa, konut fiyat artışında zirvedeki yerini koruyor. Gayrimenkul sektörünün önde gelen isimleri bu rakamların yılın geri kalan bölümünde artışa geçeceği konusunda fikir birliğine varmış görünüyor.

İşte gayrimenkul sektörünün öncülerinden 2017 konut fiyartları yorumu;

“SATIŞLARLA BİRLİKTE FİYAT DA ARTAR”

Konut fiyatlarının maliyetler nedeniyle artacağını düşünen Okkalar İnşaat Yönetim Kurulu Üyesi Mahmut Okka piyasaların durumu nedeniyle müteahhitlerin fiyat arttırımına gitmediğini belirtiyor. 2017 yılı konut fiyatlarının satışlarla birlikte artacağını söyleyen Okka, konut satın almak için uygun biz dönemden geçtiklerini dile getirdi.

Gayrimenkul sektörü 200’den fazla alt sektöre talep oluşturuyor. Ekonomi iç ve dış dinamiklerden kaynaklanan dalgalanmalardan etkilense de sektörün 2017 yılında da büyümesine hız kesmeden devam ettiğini görüyoruz.

“YÜZDE 15’LİK ARTIŞ ZAM ve TALEPLERLE SAĞLANIR”

Türkiye’nin en sağlam yatırım araçlarından birisi konumunda olan sektörün son yıllarda yoğun bir taleple arttığını ve artışın süreceğini belirten ESTA Construction Yönetim Kurulu Başkanı Bahattin Demirbilek ilerideki dönemde inşaat maliyetleri zammı ve yaşanan yoğun talep nedeniyle fiyatları etkileyeceğini vurguladı. Orta gelir grubunda azımsanmayacak bir talep isteği olduğunu belirten Demirbilek,

Türkiye’de bir yılda ortalama 600 bin çift evleniyor, 130 bini boşanıyor. Bu tablonun yaşandığı ülkemizde 300 bin yeni konut arzı var. 15 Temmuz süreci, referandum belirsizliği, konut kredi faizlerinin yüksek olması ve inşaat maliyetlerindeki artış gibi nedenlerden dolayı konut fiyatları uzun bir süre artmamıştı. Önümüzdeki dönemde inşaat maliyetlerine gelen zamlardan ve konuta olan yoğun talepten dolayı konut fiyatlarının yüzde 10-15 oranında artacağını düşünüyorum.”

‘MALİYET ARTIŞI ZAM OLARAK YANSIYACAKTIR’

İnşaat sektöründe yaşanan maliyet artışının 2017 konut fiyatlarına yansıyacağını düşünen bir diğer iş adamı ise DKY Yönetim Kurulu Başkanı Ali Dumankaya. İstanbul’da 2017 yılı konut fiyatlarının düşmesini beklemediklerini söyleyen başarılı iş adamı, fiyat balonlarının olduğu bölgelerde zaman zaman düşüşler yaşansa da bunun genele bakıldığında bir düşüş anlamına gelmediğini belirtti.

Artık ülkemizde inşaat kalitesi çok arttı. İnşaatın yapım maliyetleri ve arsa maliyetleri de giderek yükseliyor. İnşaat maliyetlerinin yüzde 10’undan fazlasını oluşturan demirin ton fiyatında Ocak 2016’dan bu yana yüzde 50’ye yakın bir oranda – bin liralık – artış yaşandı. Bu nedenle maliyetler yüzde 17 yükseldi. İkinci çeyrek itibariyle bu artışların konut fiyatlarına zam olarak yansıyacağını öngörüyorum.

RAKAMLARI YENİ PROJELER YÜKSELTİR

2017 yılı ilk yarısını ‘toparlanma’ süreci olarak tanımlayan DAP Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz da Türkiye’nin geçirdiği sıkıntılı günlerin yansımalarının olmasını kaçınılmaz olarak değerlendirdi. Vatandaşın biraz frene basarak toz bulutunun dağılmasını beklediğini belirten Yılmaz bu durumdan sektörün de etkilendiğini dile getirdi.

Büyük geliştiricilerin yılbaşından itibaren art arda yaptığı hamlelerle sektör eski canlılığına kavuştu. Yılın üçüncü çeyreğinde yaz mevsimine paralel bir grafik izlenir. Son çeyrekten itibaren yoğunluk başlar. Yeni projelerin devreye girmesiyle rakamlar ister istemez yükselecektir.”

‘FİYAT ARTIŞI KAÇINILMAZ OLACAKTIR’

“Gayrimenkul sektöründe yabancılara verilen konut satın alması durumunda vatandaşlık hakkı verilmesi, KDV oranlarının düşürülmesi ve harçlarda yapılan iyileştirmeler sektöre olumlu yansıdı.” Bu görüşler ise Ege Yapı Yönetim Kurulu Başkanı İnanç Kabadayı’ya ait. Kabadayı 2012-2017 yılları arasındaki 5 yıllık süreçte ortalama konut fiyatlarının yüzde 43.09 artış sağladığını vurguluyor.

Farklı şartlarda bile böyle istikrarlı bir talep ve fiyat artışı olan bir sektörde, sadece bu temel göstergeler bile konut fiyatlarında artış trendinin devam edeceğini göstermektedir. Konut fiyat seviyesindeki artışın devam etmesi kaçınılmaz olacaktır diye düşünüyoruz.”

‘MARKALI PROJELERDE YÜZDE 10’LUK ARTIŞ BEKLİYORUZ’

Aşçıoğlu Grubu İş Geliştirme Direktörü Burçin Sezen Yıldıran ise 2017 yılı ilk yarısını referandum süreciyle geçildiğini ve dolar kuru ile birlikte artan inşaat maliyetlerinin damga vurduğunu söylüyor.

konut piyasasında yaşanan durağanlık, geliştiricilerin sunduğu kampanyalarla hareketlilik kazandı. Konut fiyatlarına bakıldığında, beklentilerin aksine markalı konutların fiyatlarında önemli bir düşüş yaşanmadı. İnşaatına ve satış sürecine yeni başlanacak markalı projelerin fiyatlarında en az yüzde 10’luk artışın olağan olacağını düşünüyorum.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın