Mehmet Şimşek ve Nurettin Canikli’den Büyüme Tahmini

2017 yılının ilk yarısı sona ererken yıl sonu büyüme rakamlarına dair öngörüler de ortaya çıkmaya başladı. Hükümet kanadının önde gelen isimleri Türkiye’nin büyüme alanında beklentileri aşacağını söylüyor. Başbakan Yardımcılarından Nurettin Canikli’ye göre 2017 yılı büyüme oranı yüzde 4, Mehmet Şimşek’e göre ise yüzde 4.5’e yakın gerçekleşecek.

OECD Bakanlar Konseyi toplantısının açılışına katılan Mehmet Şimşek 2017 yılı büyüme rakamlarına dair değerlendirmelerde bulundu. OECD’nin yayınladığı raporda Türkiye için büyüme rakamının yükseldiğini söyledi.

OECD’NİN TAHMİNİ YÜZDE 3.4

Türkiye’nin büyüme rakamlarını yüzde 4.5’e yakın olacağını değerlendiren Mehmet Şimşek reformların güçlü bir şekilde devreye girdiği takdirde rakamların daha da yukarıya çıkacağını belirtti. Reformlarla birlikte orta vadede yüzde 5 ve üzeri bir büyüme rakamı yakalamak istediklerini söyleyen Mehmet Şimşek’e göre OECD tahminlerini yukarı doğru revize etmek zorunda kalacak.

‘ULUSLARARASI KURULUŞLARIN RAKAMLARI RASYONEL DEĞİL’

Hükümet kanadının ekonomi alanındaki bir diğer güçlü ismi olan Nurettin Canikli de katıldığı iftar yemeğinde büyüme rakamlarını değerlendirdi. Uluslararası kuruluşların Türkiye’ye dair yaptığı değerlendirmelerin rasyonel bir zeminde olmadığını vurgulayan Canikli, 2008 krizinden örnekler vererek Türk bankalarının kendi ayakları üzerinde durabildiğini söyledi.

Tüm bu iyi göstergelere rağmen Türk bankacılık sektörünün notunu düşürdüğünü hatırlatan Nurettin Canikli bu kararların arkasında subjektif ve siyasi amaçlara hizmet ettiğini savundu. Türkiye’nin büyüme rakamları tahmininin yukarı doğru revize edilmek zorunda kalacaklarını söyleyen Başbakan Yardımcısı 2017 yılı sonunda 4 ve daha üzerinde bir büyüme beklentisinde olduğunu söyledi.

TÜRKİYE HALA FIRSATLAR ÜLKESİ

Yabancı iş çevreleriyle yapacağı görüşmeler hakkında bilgiler veren Mehmet Şimşek, Türkiye’de belirsizliğin azaldığına değinerek; “Türkiye’ye yatırım yapmış ya da yapmayı planlayan şirketlerle bire bir toplantılar yapacağız. Türkiye’de güçlü bir siyasi istikrar var. Türkiye’nin temelleri sağlam. Bozulan algı ile gerçeklik arasında çok büyük farklar var. Türkiye’nin gerçekliği algısından çok çok daha güçlü.

Mehmet Şimşek: Türkiye halen fırsatlar ülkesi, Türkiye’nin önü açık. Türkiye şimdi satın alma gücü paritesi ile dünyanın en büyük 13’üncü ekonomisi, Avrupa’nın en önemli büyüme motorlarından bir tanesi. Onun için gelin siz de Türkiye’nin bu kalkınmasında, büyümesinde siz de hissedar olun, siz de Türkiye’ye yatırım yapın. Böylece Türkiye’de istihdam artsın, Türkiye’de yatırımlar, büyüme ve tabii ki ihracat artsın.”

Bunları da sevebilirsiniz

Mehmet Şimşek ve Nurettin Canikli’den Büyüme Tahmini” için bir yorum

Bir cevap yazın