15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nde, 15 Temmuz Zafer Anıtı

15 Temmuz 2016 kanlı darbe girişiminin yaşandığı gecede şehit olan kahraman vatandaşlarımız için zafer anıtı dikiliyor. Eski adıyla Boğaziçi, yeni adıyla 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nde şehit olan 94 vatandaşımızın isimleri yer alacak. Zafer Anıtı’nın 15 Temmuz’un yıl dönümüne yetiştirilmesi bekleniyor.

15 Temmuz Şehitler Anıtı, Anadolu Yakası Çıkışında
15 Temmuz Şehitler Anıtı, Anadolu Yakası Çıkışında

Türkiye tarihinin en hain saldırılarının başında gelen 15 Temmuz kanlı darbe girişimi Türk halkının gücünü bir kez daha gözler önüne sermişti. Toplumsal hafızayı canlı tutmak ve şehitlerimizi anmak için olayların başladığı ilk yer olan köprünün Anadolu Yakası çıkışına ‘Zafer Anıtı’ dikilecek. Üzerinde o gece köprüde şehit olanların isimlerinin yazılacağı anıt kubbe şeklinde tasarlandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da yapımı sürerken ziyarette bulunduğu anıtın üzerinde reklamcı Erol Olçok ve oğlu Abdullah Tayyip Olçok da yer alıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan Ekim ayında Rize’de gerçekleştirdiği konuşma esnasında, İstanbul ve Ankara’ya zafer anıtı yapılması önerisinde bulunduğu konuşmasını şu cümlelerle sonlandırmıştı:

“Korkaklar zafer takı dikemez, onu yiğitler diker. İşte onu sizler diktiniz, dikiyorsunuz. Zafer anıtlarını Allah’ın izniyle bu millet dikti. Şimdi biz bir zafer anıtını inşallah 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nün çıkışına dikeceğiz. Oraya inşallah şehitlerimizin ismini yazacağız. Aynı şekilde bir tanesini de Ankara’ya dikeceğiz. Oraya da şehitlerimizin isimlerini yazacağız ve böylece unutturmayacağız”

15 Temmuz şehitleri anısına yapılacak anıtın time lapse çekimlerini ise İKM Prodüksiyon yapıyor. 2 farklı açıdan yapılan çekimler sonucu elde edilecek time lapse videosu projenin açılışında kullanılacak.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın